PanasonicPT-AE2000 Projector
Panasonic PT-AE2000 Projector
Panasonic PT-AE2000 Projector Projector Front Image AV Connections Angled View
Manufactured
2007 to 2008
Authorised Panasonic Reseller
FHD LCD3 Lamp 24-7
Brightness 1500
Contrast 16000:1
Hours 2000
Specifications:
Image
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Aspect Ratio
16:9 native
Selectable: 4:3
Brightness
1500 lm (2000 hrs)
Uniformity
85%
Contrast Ratio
16000:1 On/Off
Iris
Dynamic
Colours
1.07 Billion
Refresh Rate
50-87 Hz
Latency
3D
Progressive
Yes
Shaping
Stackable
Keystone
Digital
Vertical: 30°
Lens
Options
Focus
Power
Zoom
Power (2x)
Offset
Screen Size
40 - 200"
Throw Distance
1.2 - 12 m
Throw Ratio
Lens Shift
Power
Horizontal: 40%
Vertical: 100%
System
Light Source
Lamp
Lamp Code
Panel
0.74" LCD(3)
Organic Panels
Inorganic
Segments
Speed
Remote Part No
EUR7914Z60
Remote Control: learning
Air Filter
Yes
Code: TXFKN01VKF5
Physical
Weight
7.2 kg
Dimensions
46 x 13 x 30 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
Cooling System
Air
Fan Noise
Eco: 22 dB
Security
Slot
On/Off
Mains
240 W
Standby
0.8 W