SanyoPLV-Z3000 Projector
Sanyo PLV-Z3000 Projector
Sanyo PLV-Z3000 Projector Projector Front Image AV Connections Angled View
Manufactured
2008 to 2010
FHD LCD3 Lamp 24-7
Brightness 1200
Contrast 65000:1
Hours 2000
Specifications:
Image
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Aspect Ratio
16:9 native
Selectable: 4:3
Brightness
1200 lm (2000 hrs)
Eco: (3000 hrs)
Uniformity
85%
Contrast Ratio
65000:1 On/Off
Iris
Dynamic
Colours
216 Billion
Refresh Rate
50-100 Hz
Latency
3D
Progressive
Yes
Shaping
Stackable
Keystone
Fixed
Lens
Options
Focus
Manual
Zoom
Manual (2x)
Offset
Screen Size
40 - 300"
Throw Distance
1.2 - 18.4 m
Throw Ratio
Lens Shift
Manual
Horizontal: 50%
Vertical: 100%
System
Light Source
Lamp
Panel
0.74" LCD(3) with MLA
Organic Panels
Inorganic
Segments
Speed
Remote Part No
Air Filter
Yes
Physical
Weight
7.5 kg
Dimensions
40 x 15.4 x 34.6 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
Cooling System
Air
Fan Noise
Eco: 19 dB
Security
Slot
Power
On/Off
Mains
246 W
Eco: 196 W
Standby
0.5 W