MaxellMP-TW3001 Projector
Maxell MP-TW3001 Projector
Maxell MP-TW3001 Projector Projector Front Image AV Connections Angled View Top View
Manufactured
2019 to 2021
WXGA LCD3 Laser USB-A LAN 24-7
Brightness 3300
Contrast 500000:1
Hours 20000
Specifications:
Image
Resolution
WXGA (1280 x 800)
Aspect Ratio
16:10 native
Selectable: 4:3, 16:9
Brightness
3300 lm (20000 hrs)
Eco: 1650 lm (40000 hrs)
Uniformity
Contrast Ratio
500000:1 On/Off
Iris
dynamic
Colours
1.07 Billion
Refresh Rate
50-120 Hz
Latency
3D
Progressive
Yes
Shaping
Stackable
Keystone
Keystone
Horizontal: 5°
Vertical: 5°
Lens
Options
Focus
Manual
Zoom
Fixed
Digital (1.35x)
Offset
Screen Size
60 - 130"
Throw Distance
0.413 - 0.903 m
Throw Ratio
Lens Shift
System
Light Source
Laser
Lamp Code
No Replacement
Panel
0.59" LCD(3)
Organic Panels
Inorganic
Segments
Speed
Remote Part No
Air Filter
Code: UX43251
Physical
Weight
7.6 kg
Dimensions
51.2 x 15.5 x 42.4 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
Cooling System
Air
Fan Noise
34 dB
Eco: 28 dB
Security
Bar, Slot
Power
On/Off
Mains
300 W
Standby
0.5 W
Battery Capacity
Warranty
Projector
3 year
Original Lamp
90 Days, 500hrs
Production
Country of Origin
Launch Date
January 2019
Discontinuation Date
July 2021
MP-TW3001 Projector  connections
Connections:
Inputs
Component Video
via adaptor
Composite
RCA
Digital
HDMI(x2), MHL
VGA
VGA(x2)
USB
A(x2)(memory, wifi)
B(display, mouse)
Mini Jack
3.5mm(x2)
RCA Audio
L/R
Outputs
VGA
VGA(shared)
Speakers
16W Mono