HitachiLP-WU6500 Projector
Hitachi LP-WU6500 Projector
Hitachi LP-WU6500 Projector Projector Front Image AV Connections Angled View Top View Left Side View
Manufactured
2018 to 2019
WUXGA DLP1 Laser USB-A LAN HDBaseT Rotation-360deg 24-7 Warp Blending
Brightness 5000
Contrast 30000:1
Hours 20000
Specifications:
Image
Resolution
WUXGA (1920 x 1200)
Aspect Ratio
16:10 native
Selectable: 2.35:1, 4:3, 16:9
Brightness
5000 lm (20000 hrs)
Uniformity
Contrast Ratio
30000:1 On/Off
Iris
Dynamic
Colours
1.07 Billion
Refresh Rate
24-85 Hz
Latency
3D
Active Shutter Glasses
Progressive
Yes
Shaping
Warp & Blending
Stackable
Keystone
Digital
Horizontal: 25°
Vertical: 30°
Lens
Options
Focus
Manual
Zoom
Manual (1.65x)
Digital Zoom
Offset
Screen Size
36.7 - 201.9"
Throw Distance
0.9 - 8.2 m
Throw Ratio
Lens Shift
Manual
Horizontal: 2.5%
Vertical: 12%
System
Light Source
Laser
Lamp Code
No Replacement
Panel
0.67" DLP(1)
Organic Panels
Inorganic
Segments
Speed
Remote Part No
HL03171
Air Filter
Filter Free
Code: Filter Free
Physical
Weight
11.4 kg
Dimensions
36 x 16.4 x 44.2 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
360°(up, down)
90°(left, right)
Cooling System
Air
Fan Noise
36 dB
Eco: 34 dB
Security
Bar, Slot
Power
On/Off
Mains
500 W
Standby
0.5 W
Battery Capacity
Warranty
Projector
5 year, 10000 hrs
Original Lamp
90 Days, 500hrs
Production
Country of Origin
Launch Date
March 2018
Discontinuation Date
July 2019
LP-WU6500 Projector  connections
Connections:
Inputs
Digital
HDMI(x3), MHL(x1)
Video LAN
HDBaseT
VGA
VGA
USB
A(power 5v, 1.5A)
mini B(service)
Mini Jack
3.5mm
RCA Audio
L/R
Outputs
Speakers
5W Stereo
Mini Jack
3.5mm