HitachiCP-AX3503 Projector
Hitachi CP-AX3503 Projector
Hitachi CP-AX3503 Projector Projector Front Image AV Connections Remote Control Angled View Top View
Manufactured
2014 to 2015
XGA LCD3 Lamp USB-A microphone LAN Rotation-360deg Android Apple
Brightness 3600
Contrast 5000:1
Hours 2500
Specifications:
Image
Resolution
XGA (1024 x 768)
Aspect Ratio
4:3 native
Selectable: 16:9, 16:10
Brightness
3600 lm (2500 hrs)
Eco: 2400 lm (4000 hrs)
Uniformity
Contrast Ratio
5000:1 On/Off
Iris
Dynamic
Colours
16.7 Million
Refresh Rate
50-85 Hz
Latency
3D
Progressive
Yes
Shaping
Stackable
Keystone
CornerStone
Vertical: Yes
Lens
Options
Yes
Focus
Power
Zoom
Fixed
Digital (1.35x)
Offset
Screen Size
60 - 100"
Throw Distance
0.103 - 0.463 m
Throw Ratio
Lens Shift
System
Light Source
Lamp
Lamp Code
Panel
0.63" LCD(3)
Organic Panels
Organic
Segments
Speed
Remote Part No
R020H
Air Filter
4,000 hrs
Code: UX37191
Physical
Weight
4.3 kg
Dimensions
37.7 x 13.6 x 26 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
360°(up, down)
Cooling System
Air
Fan Noise
36 dB
Eco: 29 dB
Security
Bar, Slot
Power
On/Off
Mains
350 W
Standby
0.35 W
Battery Capacity
Warranty
Projector
3 year
Original Lamp
180 days, 500 hrs
Production
Country of Origin
Launch Date
January 2014
Discontinuation Date
October 2015
CP-AX3503 Projector  connections
Connections:
Inputs
Component Video
via adaptor
Composite
RCA
Digital
HDMI(x2)
VGA
VGA(x2)
USB
A(memory, wifi)(x2)
B(display, mouse)
Microphone
3.5mm
Mini Jack
3.5mm
RCA Audio
L/R
Outputs
VGA
VGA(shared)
Speakers
16W Mono
Mini Jack
3.5mm