EpsonEH-TW7300 Projector
Epson EH-TW7300 Projector
Epson EH-TW7300 Projector Projector Front Image AV Connections Angled View
Manufactured
2016 to 2018
Authorised Epson Reseller
FHD LCD3 Lamp USB-A LAN 24-7
Brightness 2300
Contrast 160000:1
Hours 3500
Specifications:
Image
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Aspect Ratio
16:9 native
Selectable: 4:3, 16:10
Brightness
2300 lm (3500 hrs)
Eco: (5000 hrs)
Uniformity
Contrast Ratio
160000:1 On/Off
Iris
Dynamic
Colours
1.07 Billion
Refresh Rate
Latency
3D
Active Shutter Glasses
Progressive
Yes
Shaping
Stackable
Keystone
Digital
Vertical: 30°
Lens
Options
Focus
Power
Zoom
Power (2.1x)
Offset
Screen Size
50 - 300"
Throw Distance
1.48 - 18.99 m
Throw Ratio
Lens Shift
Power
Horizontal: 47.1%
Vertical: 96.3%
System
Light Source
Lamp
Panel
0.74" LCD(3)
Organic Panels
Inorganic
Segments
Speed
Remote Part No
Air Filter
Yes
Code: ELPAF39
Physical
Weight
11.0 kg
Dimensions
52 x 17 x 45 cm
Operation
Positioning
Table, Ceiling, Front, Rear
Rotation
Cooling System
Air
Fan Noise
24 dB
Eco: 20 dB
Security
Slot
On/Off
Mains
355 W
Eco: 271 W
Standby
0.35 W