ScreenTechnicsMF10069-A Screen
ScreenTechnics MasterFit MF10069-A Projector Screen
MasterFit MF10069-A Projector Screen
  • 1 Year Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
  • Description: Fully Integrated in Ceiling Screen.
  • Head Box: Painted MDF with Self Closing Door.
  • Surface: Matt White FibreGlass or PVC.
  • Borders: 50mm sides & 300mm Top Leader.
  • Brackets: Captive Nuts 5/16 Whitworth.
  • Sizes: 72” to 150” Diagonal.
  • Options: Side Tension - Extra top Masking? - various control options available.
Benefits
Hidden Installation, Quiet Operation, Automatic Door, Simple Single Trade Installation.
Applications
Home Theatre, Boardroom Presentation, Educational Facilities
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
100"
Viewing Area
2155 x 1345 mm
Aspect Ratio
16:10
Surface
Colour
White
Gain
1.1
Material
Fibreglass
Surface
Smooth
Border
Colour
Black
Leader
300 mm