RedLeafRLHT18009W Screen
RedLeaf Hanging Type RLHT18009W Projector Screen
Hanging Type RLHT18009W Projector Screen
  • 1 Year Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
White Headbox only.
  • Description: Manual HT is a basic entry level manual spring operated screen.
  • Head Box: Metal Head Box in Powder Coat Matt White Only.
  • Surface: Matt White Fibreglass
  • Leaders: 30mm Sides & Bottom with 30mm Top Black Leader.
  • Brackets: Combo Bracket for Wall Fixing or Twin Hanging Points.
  • Sizes: 75” Diagonal to 120” Diagonal
  • Top Leader: No additonal leader available on this screen
  • Options: None available
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
180"
Viewing Area
1740 x 1740 mm
Aspect Ratio
1:1
Surface
Colour
White
Gain
1.1
Material
Fibreglass
Surface
Smooth
Border
Colour
Black
Leader
Frame
White
Material
Steel
Surface Type
Powder Coated
Type
Head Box
General
Installation
Wall / Ceiling
Operation
Control
Dimensions
1935 x 130 x 110 mm