GrandViewGRLSMB300H Screen
GrandView Large Stage  GRLSMB300H Projector Screen
Large Stage  GRLSMB300H Projector Screen
  • 3 Years Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
Large Stage Series Motorized Screen-Model MA
Grandview have invested years of expert design engineering and technologicaladvancement to produce super sized motorised screens that are suitable in all installations where bigger screens are required. The widescreen Large Stage Screens with sizes ranging from 250” to 400”, the Grandview Large Motorised Stage Series come in a choice of three popular aspect ratios – 16:9 and 16:10.
  • Available with inline switch, IR control or Close Contact
  • Available in 4:3, 16:9 and 16:10 ratios
  • Side Entry Motor assembly to allow replacement without rehanging extending product life
  • Available in sizes up to 400 inches
  • Colour: White
  • Aluminum Casing
  • Suspended Mount
Material fiberglass Matte White Fabric - WM9
The Large Stage matte white fabric features a 4 layered structure with a professionally coated surface. The middle structure is comprised of a top grade fiberglass serving as the support layer. With the same width distance between the horizontal and vertical lines, the fabric thickness is 0.7mm and free of curving and is non-stretchable. The maximum fabric width is 5meters equating to a seamless 400" diagonal screen in 16:9 format.
Maximum Width: 5000
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
300"