EliteT119UWS1-PRO Screen
Elite Tripod Pro T119UWS1-PRO Projector Screen
Tripod Pro T119UWS1-PRO Projector Screen
Video Thumbnail
Save: 13%
  • 2 Years Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
The Tripod Pro features a new casing with the velour surfacing that adds a touch of elegance for more upscale small or large venue presentations. Its black tube casing will protect the screen material and is coated in a velveteen material that absorbs glare from projectors. It is available in a (1:1) aspect ratio with viewing size of 119” diagonal measurements.
  •  MaxWhite® 1.1 Gain screen material
  • 180 degree wide viewing angle for multi-purpose applications
  • Active 3D, 4K Ultra HD, and HDR ready
  • Not compatible with Ultra/Short-throw Projectors
  • Durable for every day applications and easy to clean
  • Complimentary 4-side black masking borders
Design and Operation
  • Ideal for ProAV / Rental & Staging applications
  • Standard built-in keystone eliminator
  • Heavy-duty case with velvet velour withstands daily usage
  • Auto-locking mechanism controls height adjustment
  • Built-in carrying handle for easy transportation
  • Rugged construction withstands the rigors of daily usage
  • Simple screen adjustment for various height settings
  • Standard carrying bag is included for extra protection
Quality and Reliability
  • GREENGUARD® and GREENGUARD® Gold Certified
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
119"
Viewing Area
2134 x 2134 mm