EliteMT100XWH2 Screen
Elite Manual Tab-Tension 2 MT100XWH2 Projector Screen
Manual Tab-Tension 2 MT100XWH2 Projector Screen
Video Thumbnail
Save: 7%
  • 2 Years Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
Manual Pull-Down Screen with Side-Tensioning
  • Premium grade white-enameled aluminum housing
  • Tab-tension design helps maintain a flat and taut projection surface
  • Floating brackets permit a sliding flush wall installation
  • Includes eye-bolts for a suspended ceiling installation
  • Integrated SRM (Slow Retract Mechanism) enables hands-free operation once the screen is released
  • Auto-locking mechanism provides variable height settings
  • Includes screen lanyard for easy operation and high wall/ceiling installations
Screen Material
  • CineWhite UHD-B (For light controlled environments)
  • Tensioned Matte White 1.3 Gain front projection material
  • Wide diffusion uniformity allows viewers to enjoy a clear bright picture from any angle
  • Compatible with Ultra/Short/Standard 'long' throw Projectors
  • Black backing eliminates light penetration which prevents picture degradation
  • Ceiling/Ambient Light Rejecting material option available
  • 4K Ultra HD, Active 3D, and HDR Ready
  • ISF Certified for Accurate Color Reproduction
  • Black masking borders enhance picture contrast and absorb projector overshoot
  • Available in diagonal sizes 100", 113", 123" and 130" in 16:10 aspect ratio
Quality and Reliability
  • Flame Retardant: Complies with NFPA 701 Standards
  • GREENGUARD® and GREENGUARD® Gold Certified | UL 2818
  • Lifetime Tech Support by Elite Screens Professional Service Team
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
100"
Viewing Area
2210 x 1240 mm