EliteAR180WH2 Screen
Elite Aeon AR180WH2 Projector Screen
Aeon AR180WH2 Projector Screen
Video Thumbnail
  • 2 Years Australian Manufacturers Warranty
  • Includes GST
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
Aeon Fixed Frame Screen
  • Aluminum lightweight split-frame design
  • Stretches over frame for a permanent tight-tensioned flat surface
  • Easy to assemble and install in minutes
  • 4K Ultra HD and Active 3D Ready
  • Smaller footprint maximizes viewing area
  • EDGE FREE or install ultra-thin velvet tape trim
  • Wall mount brackets slide ensuring the frame is properly centered
  • Optional LED backlight kit with remote control
  • 1.1 gain CineWhite (matte white)
Specifications:
Screen
Diagonal Inches
180"
Viewing Area
3980 x 2240 mm
Aspect Ratio
16:9
Surface
Colour
White
Gain
1.1
Material
PVC
Surface
Frame
Colour
Black or White
Material
Aluminium
Surface Type
Flocking
Type
Viewing Angle
Horizontal
180°
Vertical
General
Installation
Wall
Operation
Fixed
Control
Dimensions
4004 x 2261 x 34 mm