ViewsonicLDS135-153 Panel
Viewsonic LDS Series LDS135-153 Panel
Authorised Viewsonic Reseller
  • 3 Years Australian Manufacturers Warranty
  • Includes Delivery & GST
  • No Hidden Costs
  • Payments Secured by CommBank
  • Found it Cheaper? Request a Price Match
Enquire
135" Full HD Foldable Screen
The ViewSonic LDS135-153 is an all-in-one digital signage solution kit that includes a 135” Direct View LED Display, mobile cart, and flight case. Along with its immense screen size, the included display delivers stunning visuals with Full HD resolution, 1.5mm fine pixel pitch, 450-nit high brightness, 3,840Hz ultra-fast refresh rate, and 120% Rec.709 wide color gamut. Because the display modules come pre-assembled and already mounted on the included cart, the solution can be setup and used within a few minutes. The cart features 360° wheels, enabling the installed display to be freely moved from room to room.
  • Pre-assembled kit ready for instant use
  • Built-in stand with motorized height adjustment
  • Easy to move around with 360° silent wheels
  • Simple delivery with movable flight case
  • Impressive large display for rental at any event/exhibition
with mobile transport case
Ready-To-Use Kit
Foldable Screen
foldable LED screen
Enhanced LED Durability with Glue-on-Board Surface Treatment
Multiple Inputs on One Screen
*PBP and PIP require HDMI source input.
picture in and by picture
Wireless screen sharing
Wireless Content Sharing
Simple and Easy Setup
Easy setup
Sturdy and Durable Flight Case
Impressive in any Venue
With a huge 135" screen size, 1.5mm fine pixel pitch, slim profile, and ultra-narrow bezel, the Direct View LED display delivers a stunning, all-in-one alternative to a conventional video wall. Larger than four 67-inch LCD displays combined, this display seamlessly delivers content without lines or distortion for a more immersive visual experience.
Quick and Convenient Module Replacement
3-Year Limited Warranty
Specifications:
Panel
Technology
LED
Backlight
D-LED
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Compatability
4K UHD, 1200p, 1080p, 720p, 480p
Pixel Pitch
1.560 mm
Image Size
135.00 "
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
6000:1
Brightness
450 Nits
Latency
Colours
Panel Haze
Refresh Rate
Refresh Rate
3840 Hz
Horizontal
Vertical
System
Operating System
Android 9
CPU
MTK9669
GPU
Mult-core MaliG51 MP2
RAM
4 GB
ROM
64 GB
Upscaling
Sensors
SD Card
PC Card
AI Processing
Viewing Angles
Horizontal
170°
Vertical
170°
Physical
Bezel
Bezel Colour
Black
Bezel Material
Dimensions
3010.00 x 2690.00 x 760.00 mm
Weight
249.0 kg
Glass Thickness
Glass Type
Power
Mains
2000 W
Eco
Standby
0.5 W
Operation
Operation Time
24/7
Panel Life
100000 hours
Schedule
On/Off Timer
Media
Media Server
Media Server
Video Files
3gp, avi, flv, mkv, mp4, mpeg, mpg, vob
Image Files
jpg, png
Audio Files
aac, ape, flac, m4a, mp3, ogg, wav
Office Files
OfficeSuite
Protection
Ingress Protection (Front)
IP54
Ingress Protection (Back)
General
Orientation
Landscape
Country of Origin
Warranty
3 Years
Connections:
Inputs
Microphone
Microphone In
Mini Jack
RCA Audio
BNC
Component Video
Composite
Digital
HDMI(x6)
Display Port
Video LAN
VGA
USB
A(x3)
C(video)
OBS
Intel® OPS Slot
RS232 In
RS232
LAN In
LAN (RJ45)
Wireless
WiFi 2.4G/5G
Wireless Adaptor
Bluetooth
Smartphone
Antenna
TV Tuner
DICOM
Outputs
Speakers
10W Stereo
External Speakers
Mini Jack
3.5mm
RCA Audio
BNC
Component Video
Composite
Digital
HDMI(x2)
Display Port
Video LAN
VGA
USB
A(x3)(power, 1.5A)
C(power, 2A)
RS232 Out
LAN Out
Alternative Panels
NEC M861
NEC M861 Projector
Professional Grade Display
View Product
LG 65UR640s
LG 65UR640s Projector
LG 4K TV Signage
View Product
NEC UN552
NEC UN552 Projector
LCD 55" Video Wall Display