SamsungQA55QN90DAWXXY Panel
Samsung Neo QN90D Series QA55QN90DAWXXY Panel
Manufactured
2024 to 2025
Authorised Samsung Reseller
Neo QLED 4K QN90D Smart AI TV
  • 4K Ultra HD Mini LED with Neo Quantum HDR+ colour technology
  • Motion rate 200 with 4K 120Hz via HDMI 2.1
  • 4K AI Upscaling powered by NQ4 AI Gen2 Processor
  • FreeSync Premium Pro
  • True Dolby Atmos creates a cinematic sound experience
  • Object Tracking Sound: 55" 65" 75" 85" 98" have OTS+, 43" 50" have OTS Lite
  • Adaptive Sound Pro technology, featuring Active Voice Amplifier
  • Transforms the blank screen into a personalised display /lifestyle screen with Ambient Mode
  • AI Auto Game mode
  • Samsung TV works with Amazon Alexa, Apple AirPlay and Google Home
  • Built-in Voice Assistant with Bixby & Amazon Alexa
  • SolarCell One Remote Control charged by sunlight and indoor lighting
  • Easily monitor your power consumption by activating AI Energy Mode
  • Knox Security provides a multi-layered security solution which helps to shield your data
4K Quantum Matrix Technology
QLED powered by Quantum Dot
Unleash cinematic colour
Quantum Dot
* Compared to previous Samsung Smart TV.
Motion Rate 200
motion rate
* 98" supports 4K 120Hz VRR. Requires compatible gaming PC supporting 4K resolution, 144Hz motion rate and Variable Refresh Rate. Picture quality will vary depending on quality and resolution of source content.
True Dolby Atmos
Supersize Picture Enhancer
*Supersize Picture Enhancer is only available on 98". Picture quality may vary depending on the quality and resolution of source content and viewing conditions.
Real Depth Enhancer Pro
* The quality of the picture may vary depending on source content and viewing environment.
Ultra smooth gaming performance
Supports 4K 144Hz via HDMI 2.1*
Level up your gaming experience with exceptional motion enhancements up to 144Hz VRR. Providing crisp visuals at high speeds, unlock peak performance in every round.* HDMI 2.1 compatibility provides access to ultra-high bandwidth for compatible devices, helping you keep ahead of the competition.**
Smooth gaming
* 98" supports 4K 120Hz VRR.
** Requires compatible gaming PC supporting 4K resolution, 144Hz motion rate and Variable Refresh Rate. Picture quality will vary depending on quality and resolution of source content.
Endless Free Content
Access 300+ free channels* including Samsung TV Plus^ channels
Works with Amazon Alexa, Apple AirPlay^ and Google Home
^ Feature is available on Apple devices supporting Apple AirPlay.
Neo Quantum HDR+
Exceptional detail unveiled
Neo Qualtum HDR+
Neo Quantum HDR+ only applies to 55” and above. 43” and 50” feature Neo Quantum HDR.
Smart Connectivity
Tizen Smart Hub
Discover all your favourite content in one place
Tizen OS
Connected Living (With built-in SmartThings Hub)
Control your Home from your TV
Smart Home control
* Requires Samsung Account, internet connection and SmartThings enabled devices.
Sound Around
Object Tracking Sound+ (OTS+)
Experience audio in action
* The quality of sound effects may vary depending on the source content, installation and environmental characteristics. 43", 50" and 98" feature OTS Lite only.
NeoSlim Design
Slim design
Specifications:
Panel
Technology
QLED
Backlight
mini-LED
Resolution
4K UHD (3840 x 2160)
Compatability
Pixel Pitch
0.317 mm
Image Size
55.00 "
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
Brightness
Latency
Colours
1.07 Billion
Panel Haze
Refresh Rate
Refresh Rate
100 Hz
Horizontal
Vertical
System
Operating System
Tizen
CPU
GPU
RAM
ROM
Upscaling
4K upscaling
Sensors
SD Card
PC Card
AI Processing
Image
Viewing Angles
Horizontal
178°
Vertical
178°
Physical
Bezel
Top: 0.00mm
Left: 0.00mm
Right: 0.00mm
Bezel Colour
Silver
Bezel Material
Dimensions
1227.40 x 705.60 x 26.90 mm
Weight
17.7 kg
Glass Thickness
Glass Type
Mounting
VESA
200x200 mm
Screw Size
M8
Power
Mains
225 W
Eco
Standby
0.5 W
Operation
Operation Time
Panel Life
50000 hours
Schedule
Accessories
Remote
Stand
Wall Mount
WMN-B50EB
Trolley
General
Orientation
Landscape
Country of Origin
Warranty
3 Years
Connections:
Inputs
Microphone
Microphone In
Mini Jack
RCA Audio
BNC
Component Video
Composite
Digital
HDMI(x4)(eARC)
Display Port
Video LAN
VGA
USB
A(x2)
OBS
RS232 In
LAN In
LAN (RJ45)
Wireless
WiFi 5
Wireless Adaptor
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Smartphone
iOS
Antenna
RF (coaxial)
TV Tuner
Digital/Analog
DICOM
Outputs
Speakers
60W Surround